Alvar Aalto’nun 1933’te Artek için tasarladığı ve fonksiyonalist Fin tasarımının belki de en önemli parçalarından biri olan Stool 60, yıllara meydan okuyan bir tasarım klasiği. Peki, taklitleri aslını yüceltmiş mi ?

Görünüşe göre evet.

Finlandiya’nın köklü tasarım markası Artek tarafından üretilen, 3 L-büküm ayak ve yuvarlak üst tabladan oluşan tamamı ahşap ve farklı renklerde üretilen bu tasarımın 1930’lara katkısı ne olmuştu?

3 ayaklı tabureler 1930’lar için yeni bir buluş sayılmazdı, Stool 60’de ise yeni olan şey ahşap ayaklar için yeni bir büküm teknolojisinin geliştirilmiş olmasıydı. Bu sayede L büküm ayaklar üst tabla ile ekstra bir güçlendirmeye gerek kalmadan birleştiriliyor, kurulumu da kullanıcının yapabilmesini olanaklı kılıyordu.

Hem sehpa hem tabure olarak kullanılabilen, her yaş ve her kesimden kullanıcıya hitap etmiş, etmeye de devam edecek gibi görünen modern tasarımın bu klasiğine rastlarsanız, tarihi değeri olup olmadığını anlamak için bilmeniz gereken şey ayaklarına bakmanız!

Eğer dört ayaklı ise bilin ki ya orijinal Artek olmadığı, yada yeni üretim Artek olduğudur.

Tasarımın dört ayaklı versiyonunu IKEA’nın “Frosta Stool” adıyla üretmesinden bu yana, taklitleri dört ayaklı olarak artan orijinal üç ayaklı tabureler Artek firması tarafından da artık hem üç hem de dört ayaklı olarak üretiliyor.

Uzun lafın kısası, fonksiyonel fakat orijinaline kıyasla kısa ömürlü ve daha ucuz olan bu tasarımı IKEA’dan temin edebiliriz. Peki, IKEA orijinal taburenin uzun dayanımı ve nesilden nesile aktarılabilmesinin değerine yaklaşabilir mi?

Deniz Üner.

Mini&Maxi : Aalto Stool 60 >>